درباره ی اریک برن

 

درباره اریک برن ( مبتکر تحلیل رفتار متقابل ) :

 

مبتکر اولیه نظریه ی روانشناسی مبتنی بر تحلیل رفتار متقابل فردی است به نام گرین کر که در سال ۱۹۰۰ میلادی متولد شد و در سال ۱۹۲۱ درجه ی دکترای طب خود را از کالج راش دریافت کرد.

تحلیل رفتار متقابل

 

اریک برن که نامش بیشتر با این نظریه متداعی و همراه است درواقع تعقییب کننده و توسعه دهنده افکار گرین کر است . او کسی است که به دلیل استفاده های عملی و درمانی از این نظریه شهرت یافته است.

 

برن در سال ۱۹۱۰ در شهر مونترال کانادا متولد شد. پدرش یک پزشک عمومی بود و مادرش نویسنده بود. او در نه سالگی پدرش را از دست داد و با تشویق مادرش به دانشکده پزشکی رفت.

او به آمریکا رفت و دوره ی تخصصی روانپزشکی را آغاز کرد . تبعه‌ی آمریکا شد. برن پس از هشت سال تمرین در روانکاوی ، از آن کناره گرفت و به مدت دو سال با شیوه های درمان مختلف کار کرد و سرانجام در سال ۱۹۵۸ میلادی مقاله ای با عنوان « تحلیل رفتار متقابل » اصول و مبانی نظریه ی خویش را در سمیناری در شهر سانفرانسیسکو ارائه داد . او مدتی از عمر خود را در دانشکده طب دانشگاه کالیفرنیا در سمت سخنران و رئیس سمینارهای روانپزشکی اجتماعی سانفرانسیسکو خدمت کرده است. برن در پانزدهم ژوئیه سال ۱۹۷۰ میلادی درگذشت.

افرادی که در حال حاضر مشغول به توسعه دادن تحلیل رفتار متقابل هستند: کلاو اشتاینر،جک دوسی ، استیون کارپمن ، فرانکلین جک لی شیف ، باب گولدینگ ، تیبی کاهلر